Suvekool Raplamaal

 

Mis või kes on TÕF ja mis sellest kasu võiks olla?

Esimene täiskasvanud õppijate foorum (TÕF) toimus 8. detsembril 2005 Tallinna Keskraamatukogus. Foorumi eesmärk on anda õppijatele võimalus esitada omapoolseid ettepanekuid ja vahetada kogemusi selle üle, kuidas õppijad ise saaksid toetada õppimist täiskasvanueas. Siit ka TÕF-i missioon – tutvustada ja kanda edasi elukestva õppimise head kogemust.

TÕF-il on traditsiooniks saanud suvekoolid, kuhu on oodatud igal aastal täiskasvanud õppija nädala (TÕN) raames tunnustuse saanud  inimesed.  14. – 15. juunil 2014 toimus Raplamaal suvekool, kus kohtus 37 huvilist. Suvekoolides oleme julgustanud osalejaid jagama oma õppimise kogemust ja võimaldanud selleks vajalike oskuste omandamist. Oleme kutsunud esinema ja kasulikke tarkusi jagama inimesi, kelle alaks on eneseväljendusoskuse, enesekindluse ja lugude jutustamise oskuse arendamine. Selle aasta suvekoolis osalejaid toetas oma koolitusega Ave Kala, Saku Õlletehase personalidirektor.

Suvekoolis osalejatega arutles ta, miks lood on olulised ja mida loo rääkimisel silmas pidada. Koos külastati Rapla ja Märjamaa raamatukogu. Vigala vallavanem Priit Kärsna jagas enda ja oma valla rahva õppimise lugu. Vigala vald oli koolitussõbralik omavalitsus 2006. Vallavanem rõhutas, et ei ole oluline toetada ainult erialaseid õpinguid –  mistahes alal inimene ennast täiendab, aitab sellest saadav positiivne emotsioon tal olla  parem ka oma igapäevatöös.

Ühistest aruteluringidest suvekoolis osalejatega saab teha järelduse, et õpingutest eemale jäänud inimene vajab tuge. Vaid üksikud jõuavad selle otsuseni ise, et jätkavad poolelijäänud kooliteed ja omandavad põhi- või keskhariduse. Ka töökaotuse tagajärjel ummikusse sattunud inimene vajab positiivset eeskuju, toetavat suhtumist ja julgustust, et alustada uue ameti omandamisega. Selliste oma murega üksiolevate inimeste ülesleidmine ja toetamine on väga suur väljakutse.

Täiskasvanute osalemine elukestvas õppes peab 2020. aastaks jõudma Eestis 20 %-ni. Selle tulemuse saavutamiseks ei piisa ainult tasuta kursuste pakkumisest. Inimene, kes on kaotanud eneseusu, vajab ka innustavat eeskuju. Oluline on märgata inimesi enda ümber. Just selles näevad oma rolli TÕF-i liikumises osalejad.  Suvekoolis otsiti konkreetset lahendust küsimusele, kuidas tuua oma lähiringist õppimise juurde tagasi inimesi. Iga suvekoolis osaleja analüüsis oma tutvusringkonda ja leidis 1-2 konkreetset inimest, kellega ta õppimise mõttest rääkima hakkab ja kellele räägib oma õppimise loo. Koos sõnastasime ka nõuanded, kuidas tulla toime tavapäraste vastuväidetega, miks lükata õppimine tulevikku:
„Ei ole aega. Ei ole raha“ väidete puhul võib abi olla ühisest olemasoleva olukorra kaardistamisest paberil ja  võimaluste analüüsist.
„Minu pea seda ei võta“ suhtumisega  inimest võib aidata, kui märgata midagi, mida ta väga hästi on teinud ja toetuda innustamisel just sellele.
„Ah, mis nüüd mina“ suhtumisega  tuleb alustada vahel  hoopis sellest, et tuua inimene lihtsalt koduseinte vahelt välja – olgu see siis teatrietenduse või kontserdi külastus või mõni muu ühine ettevõtmine – ja luua selle läbi positiivsem meeleolu edaspidiste plaanide seadmiseks.

Ühiselt jõuti seisukohale, et on vaja senisest enam märgata inimesi enda ümber ja innusta neid, kes võiksid oma õpinguid jätkata ning tunnusta neid, kes seda teinud on. Küsimusele - mida mina olen valmis tegema, et õppimist toetav mõtteviis jõuaks suurema hulga inimesteni - vastas Paide Täiskasvanute Keskkooli õpilane Liina Verhovõh alljärgnevalt: „Mul on palju sõpru ja tuttavaid, kellel nagu minulgi on koolitee jäänud pooleli. Üritan neid kooli tagasi tuua, rääkides endast, oma õnnestumistest, ebaõnnestumistest ja mida see mulle andnud on”.

 

Mõned pildid suvekoolist

 

TÕFi- suvekool toimus Hasartmängumaksu Nõukogu poolt toetatud projekti "Õppiv Eesti 2013" raames ja oli osalejatele tasuta.