Inga Pärnaste

 


                                           

Läänemaa aasta õppija Inga Pärnaste (41) käest küsitavat tihti, mismoodi tema, nelja lapse ema, kõike jõuab. „Kui teed armastusega, on raske väsida. Ei ole vaja otsida põhjusi, miks ei saa, vaid tegutseda selle nimel, et saada,“ vastab ta seepeale. 20-aastasena politseis tööd alustanud Inga lõpetas õigusteaduse õpingud cum laude vahetult enne esimese lapse sündi ja sõitis siis lapse kõrvalt iga päev Haapsalust Tallinna tööle. Kui aga tulid teine, kolmas ja neljaski, tuli valida, kas turvaline kodu Haapsalus või ema töö Tallinnas. Haapsalu jäi peale. Tööd leida oli seal aga keeruline. Inga tunnistab, et oli päris raskeid aegu. Ühel päeval otsustas ta, et vaatab lihtsalt töökuulutustest, keda enim vajatakse. Kokkasid? Selge, tuleb õppida. Selleks viimaseks jäid küll öötunnid, aga ega kõik ei saagi kergelt tulla, arvab Inga optimistlikult. Kooli kõrvalt pakuti taas ka tööd politseiametis, sedapuhku noorsoopolitseinikuna. Nüüd on Inga patrullpolitseinik ja välijuhi asendaja. Läänemaa Suurperede Liidu esinaise tütar Kenele ütleb, et ema on tema suurim eeskuju.

Miks Te õpite?
Oskused ja haridus on see, mis kingivad turvatunde ja loovad iseseisvuse. Süües kasvab isu! Mul on toanurgas vanaema vana öökapp, päevinäinud, aga mälestusi täis. Kunagi andsin lubaduse, et teen selle korda. Nii leidsin end taas Haapsalu Kutsehariduskeskuses ja enne veel, kui jõudsin koka erialaga ühele poole saada, olin alustanud õpinguid restaureerimise alal. Sattusin siis kuuks ajaks Prantsusmaale, armusin prantsuse keelde ja nii said alguse iganädalased keeletunnid. Töökohtki pakkus uusi võimalusi ja väljakutseid. Klaver ootab toanurgas sügist, et muusikatundidega alustada, ja hobune treeninguid...

Milliseid muutusi on õppimine Teie ellu toonud?
Õppimine annab enesekindlust, toob ellu palju toredaid inimesi ja aitab olla eeskujuks lastele.  Muidugi tuleb keerulisemal eluetappidel endalt küsida, kas ja milleks. Siis on õige aeg võtta väike paus. Ei juhtu midagi, kui tõmbad teki üle pea ja magad poole päevani, süümepiinadeta. Õpetan lastele, et loobuda ei saa, toetan ja räägin erinevaid seiku oma elust.  Neid mul nüüd jagub!