Kutseõpe pakub kümneid võimalusi

 

Kutseõppeasutusse võib astuda igaüks, valides kas sobiva täiskoormuse või siis osakoormusega õppe. Lisaks pakuvad kutsekoolid täiendus- ja ümberõppe kursusi, nii tasuta kui ka tasulisi.

Haridus- ja teadusministeeriumi kogutud statistika näitab, et inimesed on taas leidnud tee koolipinki. Möödunud aastal osales elukestvas õppes pea kümme protsenti Eesti 25–64-aastastest elanikest. Kutsekoolide korraldatud kursustest võttis osa kokku 26 788 inimest. Teiste Euroopa riikidega võrreldes on täiskasvanud õppijaid olnud Eestis väga vähe, kuid eelmise aasta näitajatega on eestlased  jõudnud järele euroliidu 2007. aasta keskmisele. Näiteks Põhjamaades osaleb pidevalt elukestvas õppes ligi kolmandik elanikkonnast.

Mida kutsekoolist saab?
Tasemeõppes on võimalik õppida kas täis- või osakoormusega. Paljud koolid korraldavad õppetööd sessioonõppena, mis on iseäranis mugav töötavale ja/või perekonnainimesele.

Kutsehariduse populaarsust täiskasvanute hulgas näitab kas või see, et 2008.–2009. õppeaastal oli 42,7 protsenti keskhariduse baasil kutseõppe omandajatest üle 25 aasta vanad, 385 õppurit olid vanuses 50+. Reeglina on tasemeõpe kutsekoolis tasuta – vaid erakoolides on hariduse eest vaja maksta. Populaarsetel erialadel on võimalik riigieelarveväliselt õppida, sel juhul tuleb samuti õppuril endal tasuda.

•Kutsekoolid pakuvad mitmeid põnevaid täiendus- ja ümberõppe kursusi. Euroopa Liidu Sotsiaalfondi toel on paljud kursused osalejatele tasuta. Mahult jäävad kursused enamasti 8–80 tunni piiresse. Osaleda on õigus kõigil täiskasvanutel, kes pole töötuna registreeritud (vastasel juhul saab koolitustel osaleda töötukassa kaudu) ega pea täitma koolikohustust (üle 17-aastased või põhiharidusega inimesed). Teemadering, mida kursustel pakutakse, on lai – erialastest teadmistest kuni kõige üldisemate igapäevaoskusteni. Õppida saab näiteks nii materjalitöötlust, metallitööd kui ka võõrkeeli ja arvutit – need on vaid üksikud näited.

Tasuta kursusi pakutakse kuni 2012. aasta keskpaigani. Info koolide ja kursuste kohta on väljas haridus- ja teadusministeeriumi veebilehel www.hm.ee/tasutakursused. Täpsemat infot kursuste sisu ja vabade kohtade olemasolu kohta saab otse õppeasutustest, ka kursustele kirjapanek käib otse koolide kaudu.

Tasuta kursuste kõrval pakutakse tasulisi kursusi. Neil osaledes saab kursuste tasust tulumaksu tagasi, juhul kui õppeasutusel on koolitusluba ja õppekava on kinnitatud.

Koostanud: elukestva õppe arendamise sihtasutus Innove
Allikad: Inge Kiviselg ja Evelin Tiitsaar (haridus- ja teadusministeerium)
Vaata juurde: www.hm.ee