Välispraktika viis noore metsamehe mägedesse müttama

 


     Üksjagu ronimist seal
     Austria metsades,
     näitab Eugen Kaur.
     Foto: erakogu

Eugen Kaur õpib Luua metsandus- koolis metsatööstust. Oma loos räägib noor mees, kuidas ta mullu kaheksa nädalat Austrias praktikal oli. Teatud raskustega ettevõtmine, kui arvestada, et metsad sealsetes mägedes on 45-kraadise nurga all, muigab ta.

Eelmisel suvel olin praktikal Austria linnakeses Bruck an der Mur. Mulle meeldib reisida ja nii oli praktika järje- kordne hea võimalus maailma avas- tada. Veelgi olulisem oli eesmärk kogeda võõra riigi metsatöökultuuri. See sai täidetud ja ka Austrias viibimist täiel rin- nal nauditud.

Reis oli põnev. Vaade, mis üle Eesti lennates lennukiaknast avanes, oli juba iseenesest teele asumist väärt. Lendasin Austriasse koos teiste eestlastest praktikantidega. Viini jõudes liikusime edasi metroo ja rongidega. Kohapealne vastuvõtt oli küll vihmane, kuid inimlikul tasandil väga sõbralik. Olin kohalikust külalislahkusest alguses niivõrd üllatunud, et kippusin isegi selle motiivides kahtlema. Mis oli aga täiesti asjatu – austerlastele ongi omane hea läbisaamine ja abivalmis suhtumine.

Kolm eri kogemust
Praktika  pakkus vaheldusrikast tööd ja mitmekesist keskkonda. Tutvusin tööl ja vabal ajal paljude erinevate inimestega. Sain teha mägedes sellist metsatööd, mis erines kodumaisest tunduvalt. Suurem osa praktikaaega mööduski mägedes, mis iseenesest oli väga põnev ja uudne. Eesti tasaselt pinnalt tulijatele tekitas see loomulikult teatud raskusi, sest metsades, mis asuvad mägedes 45-kraadise nurga all, ei ole just kerge liikuda.

Ülemustega probleeme ei tekkinud, oskasime piisavalt inglise keelt. Ka on Austria metsanduse süsteem Eesti omaga sarnane. Kaheksa nädala jooksul käisin tööl kolmes eri ettevõttes. Töö oli vaheldusrikas ja usaldus nii minu kui ka teiste praktikantide vastu suur – töötada oli hea. Ühes ettevõttes usaldati mulle auto, nii oli palju lihtsam mägiteid märgistada ja nende korrasolekut kontrollida. Metsamõõtmiselgi oli neljast rattast abi.

Praktika ajal sain ka niisama ringi reisida. Külastasin Viini, mille kultuuririkkus ja suursugune arhitektuur on Euroopas tuntud. Vabal ajal käisime ka kohalikes meelelahutusasutustes, näiteks piljardisaalides, vabaõhubasseinides, mängu- platsidel. Proovisin ka kohalikku meelistegevust ehk siis pubiskäimist. Loomulikult tuli selle kaheksa nädala jooksul ette ka keerulisemaid hetki, mis võõramaalase proovile panid.

Välispraktika oli hea kogemus nii enda kui ka teiste inimeste tundmaõppimiseks. Sain täiendada oma erialaseid teadmisi ja oskusi, suhelda inglise keeles. Mõte piiri taha minekust võib algul hirmutada, kuid seda tuleb võtta väljakutsena ning hirm ületada.

Eugen Kauri saatis Austriasse praktikale MTÜ Europea Eesti keskus, praktikakoha vahendas Europea Austria. 
Kogumikus „Praktikalood V. Leonardoga …uroopasse ja tagasi” ilmunu seadis Õpitrepi jaoks Agne Narusk. Täismahus teksti koos teiste praktikalugudega saab lugeda samast kogumikust või virtuaalselt:
www.hkk.ee/File/Leonardo/trykised/Praktikalood_V_sisu_final.pdf

Leonardoga praktikale
• Projekte võivad esitada asutused ja organisatsioonid, mis pakuvad esmast kutseharidust, jätkukoolitust kutsehariduses ning täiendus- ja ümberõpet.Loe: www.archimedes.ee/hkk

Eugen Kaur